Попередня     Головна     Наступна





Розділ восьмий

ЗГАДКИ ПРО ГЕТЬМАНА ІВАНА МАЗЕПУ
в голляндській газеті Oprechte Haerlemse Saturdaegse Courant, 1709



Опрехте Гарпемсе Сатурдахсе Курант ч. 35, з датою 31 серпня 1709 р.


Гамбурґ, 27 серпня (1709 р.). З Польщі повідомляють, що цар (Петро) вже виїхав до своєї резиденції (Петерсбурґу), щоб там відбути свій тріюмфальний в’їзд, і що полонені шведські офіцери їдуть за ним.

Московити знайшли у Шведській воєнній касі (скарбниці) один мільйон "Райксдальдерс" (один райксдальдер „таляр" вартий два і пів Гульдена), які то Мазепа позичив шведам. Він тоді зібрав 10. 000.000 грошей у контактах. Він (тобто Мазепа) дав для татарського хана 10.000 дукатів, щоб спонукати його до війни з царем, одначе він (хан) гроші взяв і війни не почав.

Генерал Аллярд знаходиться з 25.000 людей в поході до Лівонії, щоб облягти Риґу. Генерал Ронне посувається з кавалерією до Курляндії.

Коли ґрафа Піпера запитали: "Як то міг король із такою малою силою війська знайти відвагу, щоб так далеко запуститися в ворожий край?" тоді Піпер відповів: "Його Милостивий король не раз уже з меншими силами виконував великі діла і тепер він також зуміє врятуватися". Про полонення графа Левенгавпта, Піпер нічого не міг сказати, як також про те, що генерал Левенгавпт разом з 15.000 війська попав до неволі.

Повідомлення про відступ і поразку шведського короля дуже неясні й різні.

Повідомляють, що король Август II зі своєю армією вже перейшов ріку Одру. На польських кордонах стоять 1.000 людей і 18 магнатів, щоб привітати його.




Опрехте Гарлемсе Сатурдахсе Курант ч. 36, 7 вересня 1709 р.


"Париж, 2 вересня 1709 р. З кватири генерала Ґольтца в Ярославі (13) серпня:

цар (Петро) думав цими днями сюди прибути, але затримався в Києві, бо кур’єри донесли йому, що його війська, які переслідували шведського короля аж до Бендер, які лежать на території буджанських татар, захопили небіжа Мазепи Войнаровського і його Мазепи секретаря — писаря Орлюка (Орлика) з деякими визначними особами, що були причетні до зради; тепер вони знаходяться в дорозі до Києва. Король Швеції оточений в Очакові. Турки й татари, які замешкують це місто, поводяться з ним по-королівському, але вважають також на нього щоб він не втік. В міжчасі послано кур’єра до Отоманської Порти, щоб довідатися, що дальше робити".




Опрехте Гарлемсе Дінстахсе Курант ч. 37, 10 вересня 1709 р.


"Гамбург, 6 вересня. Говорять, що татарський хан видав Мазепу цареві."




Опрехте Гарлемсе Дінсдахсе Курант ч. 37-38.


"Ляйпціґ, 10 вересня. З армії нашого короля (Августа II) довідуємося, що Мазепу, якого видав татарський хан, перевезено тепер до Києва, де йому підготовляють важкий процес." [Це як відомо, не відповідає правді.]




Опрехте Гарлемсе Сатурдахсе Курант, ч. 38


"Відень, 7 вересня (1709 р.). ...Московський міністер починає приготування, щоб гідно відзначити велику перемогу під Полтавою. Він сказав, що турки видали Мазеппу цареві. За 14 днів відбудеться святочне відзначення перемоги. Він ще сказав, що цар домагається від турків також видачі шведського короля, бо в противному випадку виповість Порті війну".













Попередня     Головна     Наступна


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )



Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.