[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 10: Живопис, графіка 1857-1861.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення








51. Автопортрет у темному костюмі. Папір, офорт 16,4 × 12,3; (21,1 × 13,1). [Пб.]. [Н. п. 14.III] 1860.

Внизу під портретом посередині травленим штрихом авторський підпис і дата: Т. Шевченко. 1860.

Офорт виконано за фотографією 1858 — 1859 p., з якої був створений і рисунок М. Мікешина 1859 р. (репродукція ксилографією Е. Гогенфельдена у «Кобзарі Тараса Шевченка коштом Платона Семеренка», СПБ, 1860).

Дату уточнено на підставі дарчого напису Шевченка на одному з відтисків цього ж офорта пізнішого стану, що зберігається у фондах ДМШ, інв. № г — 303 (див. коментар і репродукцію № 52).

Попередні місця збереження: ЧМТ — № 458, ЧІМ, ГКШ.

В РМ зберігається аналогічний до описаного автопортрета відтиск (інв. — 8146), на звороті якого є написаний червоним олівцем автограф першої, чорнової редакції вірша Шевченка «Колись-то ще во время оно» (див. т. II, стор. 335).


ДМШ, інв. № г — 675.










Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )



Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.