[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 10: Живопис, графіка 1857-1861.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
57. Натюрморт. Папір, олівець, сепія (32,7 × 24,4). [Пб.]. [1860].

Зліва вгорі рукою Шевченка позначено номер, що зараз напіввідрізаний: 3 або 5.

В літературі інколи помилково датується роками заслання.

За списком Честахівського цей малюнок разом з малюнком «Хлопчик-натурщик» (див. № 58) визначено як роботи, «рисовані в Петербурзі 1860 року» (№ 69 і 71). Дата підтверджується також зображенням на малюнку тих речей (настінного годинника, килима, різної скульптури та ін.), про які згадує Честахівський у списку предметів, що залишились в майстерні Шевченка після його смерті (Г. П. Паламарчук, Куточок майстерні художника, «Україна», К., 1961, № 9, стор. 18).

Малюнок відомий під назвами: «Жіноча спина» (Л. Карачевська, Каталог виставки Т. Шевченка, Чернігів, 1930, стор. 16, ч. 2, № 1), «Мертвая натура» /37/ («Каталог шевченковской виставки в Москве по поводу пятидесятилетия со дня его смерти», М., 1911, стор. 12, № 189, «Гіпсовий торс» (О. Новицький, Тарас Шевченко як маляр, Львів — Москва, 1914, стор. 77, № 592).

Попередні місця збереження: власність Д. Л. Мордовця, ЧМТ, ЧІМ, ГКШ.

1929 р. експонувався на виставці творів Т. Шевченка в Чернігові (Каталог, стор. 16, № 1).


ДМШ, інв. № г — 701.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.