[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 10: Живопис, графіка 1857-1861.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
60. Автопортрет з свічкою. Папір, офорт, акватинта 16,4 × 13; 22,5 × 16,2; (43 × 31,1). [Пб.]. [Н. р. VI] 1860.

Внизу в центрі на одній з деталей зображення травленим штрихом авторський підпис і дата: Т. Шевченко. 1860.

Офорт виконано з автопортрета 1845 p., місцезнаходження якого не встановлено. Про цей незнайдений малюнок див. т. VII, коментар № 408.

В ДМШ зберігаються ще два відтиски цього ж офорта попереднього стану (інв. № г — 302 та г — 673). В Київському державному музеї українського мистецтва зберігається відтиск цього портрета з автографом чорнової редакції вірша «Плач Ярославни», найраніший варіант якого датований 4 червня 1860 p., що дозволяє уточнити дату виконання даного офорта. На звороті естампа з КДМУМ олівцем в овалі ледве помітний начерк жіночого портрета.

Попередні місця збереження описаного тут примірника: РМ, Історичний музей ім. Г. С. Сковороди в Харкові, ІТШ, ГКШ.


ДМШ, інв. № г — 374.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.