[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 8: Живопис, графіка 1847-1850.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
123. Зворот арк. 9. Група казахів та учасників експедиції на березі Аральського моря. Начерк. Олівець. [VI 1848 — IX 1849].

Датується часом плавання Аральської експедиції.

Можливо, що на ньому зображено нараду О. Бутакова з аксакалами (старшинами), про яку в листі до батьків від 4 січня 1849 р. Бутаков писав: «Некоторые киргизы, боясь угроз хана, перекочевывают в хивинские владения, но другие, поумнее, не верят хану и надеются на защиту русских. Когда прокламации эти дошли до сведения поселившихся около моей фортеции киргизов, ак-сакалы (белобородые, или старшины) пришли ко мне в испуге на совещание. Я усадил их и сказал им следующую притчу (переделанную из басни Крылова): пришла раз мышка к медведю в гости...» (ЦДАВМФ, ф. 4, спр. 82, арк. 78).

Справа обернено до цієї жанрової сцени закреслений начерк сидячої постаті казаха.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.