[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 8: Живопис, графіка 1847-1850.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
155. Аджи-Бай. Тонований папір, олівець (16 × 29,2). Аджи-Бай. [22.VIII 1848].

Справа внизу олівцем рукою Шевченка напис: аджибай З. б. 1 16. Справа вгорі чорнилом позначено: № 11770.

Урочище Аджи-Бай, або Ажи-Бай (що означає по-казахськи — «чоловіче ім’я», по-туркменськи — «солоне джерело»), знаходиться на південно-західному березі Аральського моря; нині — Кара-Калпакської АРСР.

Датується на підставі щоденника О. І. Бутакова, де зазначено, що 22.VIII 1848 р. експедиція перебувала в цьому урочищі (див. «Дневные записки плавання А. И. Бутакова по Аральскому морю в 1848 — 1849 гг.», Ташкент, 1953, стор. 22).

Порядковий номер рисунка в написі Шевченка О. Новицький помилково вважає за дату і на цій підставі датує його 16 серпня (див. О. Новицький, Тарас Шевченко як маляр, Львів — Москва, 1914, стор. 56), що не відповідає дійсності, оскільки в цей час Шевченко разом з експедицією знаходився у північній частині західного узбережжя Аральського моря.

Попередні місця збереження: збірки А. О. Козачковського, В. П. Коховського, С. Д. Бразоль, ЧМТ — № 246, ЧІМ, ГКШ.


ДМШ, інв. № г — 483.


1 З. б. — западный берег. /54/


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.