[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1964. — Т. 9: Живопис, графіка 1851-1857.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
17. Туркменське кладовище в долині Долнапа. Папір, акварель (16,5 × 22,5). [VIII 1851]. /17/

Місцезнаходження оригіналу не встановлено. Описано за літературними джерелами. Репродукується за автотипією 1914 р. («Русский библиофил», СПб., 1914, № 1, між стор. 40 — 41). Див. також № 2, 4, 8, 11.

Очевидно, під малюнком на альбомному аркуші, як можна судити з репродукції, був напис: Туркменское кладьбище въ долинЂ Долнапа рис. съ нат. Т. Шевченко.

Акварель виконана в синювато-фіолетовому тоні (див. «Искусство и печатное дело», 1911, № 3, стор. 141, № 23).

Джерело Долнапа та однойменна долина (за сучасною транскрипцією — Доллапа) знаходяться біля північно-західного схилу хребта Кара-Тау, де експедиційний транспорт, після тривалої стоянки в центральній частині Північного Ак-Тау, проходив до затоки Кочак, очевидно, в серпні 1851 р.

Зображення цього кладовища з незначними змінами відтворено Бр. Залеським в офорті «Кладовище Долнапа», в пояснювальному тексті до якого він пише: «...поряд з кладовищем Агаспеяр воно може дати точну уяву про казахське поховання. На цьому кладовищі багато пам’ятників, завершених двома невеликими кам’яними плитами у вигляді гробів. Такого типу пам’ятники являють особливість Мангишлаку» (альбом «La vie des steppes Kirghizes», Paris, 1865, стор. 65).

Архітектурну деталь лівої частини цього малюнка Бр. Залеський використав у фронтисписі до названого альбома.

Попередні місця збереження: власність Л. М. Жемчужникова, В. В. Кочубей, В. П. Кочубея.

1911 р. експонувався на виставці артистичних творів Тараса Шевченка в Києві (Каталог, № 58).


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.