[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1964. — Т. 9: Живопис, графіка 1851-1857.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
52. Нарцис та німфа Ехо. Брістольський папір, сепія (25,7 × 21,2). [Новопетровське укріплення]. [Літо 1856].

Зліва внизу чорнилом підпис автора: Т. Шевченко.

На звороті посередині внизу чорнилом рукою Шевченка напис: 7. Нарцысъ и нимфа Эхо.

Малюнок виконано на сюжет старогрецького міфа про красеня Нарциса, який, побачивши своє відображення в воді, закохавшись в себе, зачах від цього кохання і перетворився в квітку, яку було названо його ім’ям. Закохана в нього німфа Ехо так висохла від безнадійного кохання, що від неї залишився лише звук. /33/

Етюд водяних квітів до цього малюнка див. № 167. В’юнка рослина, зображена на малюнку, повторена також в малюнках № 51, 55, 65. Очерет на цьому малюнку подібний до етюда № 172, використаного в малюнку «Щасливий ловець» (№ 57).

Німфа Ехо нагадує німфу Каліпсо в малюнку «Телемак на острові Каліпсо» (№ 46). Рисунок подібний за темою до малюнка «Нарцис та німфа Ехо», але відмінний по композиції (див. у т. VII, № 253). Мотиви датування див. у прим. до № 46.

Попередні місця збереження: Цвєтковська галерея, ДТГ, ІТШ, ГКШ.

1909 — 1910 pp. експонувався на виставці рисунків та естампів в Академії художеств (Каталог, № 196).


ДМШ, інв. № г — 291.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.