[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1964. — Т. 9: Живопис, графіка 1851-1857.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
123. Апостол Петро. Ескіз. Кольоровий папір, сепія (15,1 × 10,3). [VI — VIII 1851].

В листах до Шевченка від 18 вересня 1856 р. та 2 червня 1859 р. Бр. Залеський згадує про зображення апостола Петра. В останньому листі він повідомляє: «Почти три недели тому назад я дал моей невесте фотографию с этого знакомого тебе св. Петра, рисованного, помнишь, в Кара-Тау...» («Киевская старина», 1897, /60/ кн. III, стор. 462 та 474). Очевидно, даний малюнок є ескізом до згадуваного Бр. Залеським (див. прим. до № 191).

У списку Честахівського (№ 55) має назву «Св. апостол Петр» та позначення, що малюнок виконано в Новопетровському укріпленні.

В літературі зустрічається під назвою «Перед хрестом» (Л. Карачевська, Виставка Т. Шевченка, ч. 2, Чернігів, 1930, стор. 17, № 12) та помилковою назвою «Апостол Андрій» («Каталог шевченковской выставки в Москве по поводу пятидесятилетия со дня его смерти», М., 1911, стор. 12, № 182). Це визначення заперечується записом Честахівського, листами Бр. Залеського та порівнянням з канонічними зображеннями апостола Петра.

Попередні місця збереження: збірка Д. Л. Мордовця, ЧМТ, ЧІМ, ГКШ.

На звороті начерк постаті апостола Петра (див. № 124).


ДМШ, інв. № г — 715.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.