Попередня       Головна       Наступна





УМОВИ, ПОСЛАНІ У ВАРШАВУ З КОЗАЦЬКИМ ПОСЛОМ ХМЕЛЬНИЦЬКИМ-МОЛОДШИМ  1 І КСЬОНДЗОМ МОКРСЬКИМ  2 З ОРДЕНУ РЕГУЛЯРНИХ КАНОНИКІВ

листопад 1648 року



1. Щоб завжди козаків було 12 тисяч і щоб чинним був той привілей, який одержали від святої пам’яті короля з підписом чотирьох сенаторів 3.

2. Щоб кварцяного війська не було, а вони самі оборонятимуть Річ Посполиту.

3. Щоб Хмельницькому було дане в Україні староство, яке він собі вподобає, а цього староства 20 миль землі.

4. Щоб пани не карали своїх підданих і все простили цим ребелітантам.

5. Щоб можна було виходити в море, коли захочуть і в будь-якому числі.

6. Щоб судилися козаки правом литовських татар, а литовські татари судяться таким правом, як шляхта.

7. Щоб те, що сталося, було забуте.

8. Щоб не були під владою панів коронних гетьманів, а тільки під владою короля його милості і мали свого гетьмана, обраного козаками.













ПРИМІТКИ


Перекладено з польської мови за виданням: Універсали Богдана Хмельницького. — К., 1998. — С. 45.


 1 Із Захаром Хмельницьким, родичем Богдана: чи племінником, чи братом у перших. Виконував дипломатичні доручення гетьмана.

 2 Мокрський Андрій Гонцель — єзуїт, польський поет, учитель Богдана Хмельницького у Львівському єзуїтському колегіумі. Через нього гетьман здійснював дипломатичні оборудки.

 3 Очевидячки, йдеться про «Декларацію ласки короля, його милості», даної на пункти прохання Запорозького війська від 8 серпня 1648 р.
















Попередня       Головна       Наступна


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )



Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.