[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 10: Живопис, графіка 1857-1861.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
7. Царів Курган. Тонований папір, олівець (12,4 × 28,3). [7.IX 1857].

Зліва внизу олівцем рукою Шевченка напис: Царевъ Курганъ.

Справа вгорі чорнилом позначено: № 117141.

Рисунок виконаний під час подорожі по Волзі з Астрахані до Нижнього Новгорода, про що свідчить запис Шевченка у щоденнику від 7 вересня 1857 p.: «В 10 часов утра при свежем норде с дождем и снегом мы оставили Самару... Через два часа мы подошли к воротам Жигулевских гор... за горами, как за рамой, открылась нам новая, доселе не виданная панорама... На первый план этой [панорамы] из-за ущелья, поросшего черным лесом, высунулась обнаженная отдельная гора. Это Царев Курган; народное предание говорит, что Петр Первый, путешествуя по Волге, останавливался на этом месте и в[с]ходил на эту гору, вследствие чего она и получила название Царева Кургана» (див. т. V, стор. 87).

Зображення цієї ж місцевості з ближчої відстані див. № 8.

В «Каталоге музея украинских древностей В. В. Тарновского» (т. II, Чернігів, 1900, стор. 186) помилково датується серпнем 1857 року.

Попередні місця збереження: власність А. О. Козачковського, В. П. Коховського, С. Д. Бразоль, ЧМТ — № 358, ЧІМ, ГКШ.

1939 р. експонувався на Республіканській ювілейній шевченківській виставці в Києві (Каталог, № 262).


ДМШ, інв. № г — 830.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.