[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 10: Живопис, графіка 1857-1861.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення








11. Портрет Михайла Петровича Комаровського (?). Тонований папір, італійський та білий олівець (31,8 × 25,5). [15.IX 1857].

Справа внизу олівцем напис: Т. Шевченко 57.

Зліва внизу ледве помітний напис олівцем, можливо, рукою Шевченка, що не прочитується.

Це один з чотирьох портретів, виконаних Шевченком на пароплаві під час подорожі Волгою з Астрахані до Нижнього Новгорода 1857 p., які належали О. О. Сапожникову (див. примітки до № 3 і № 6).

Про портрет М. П. Комаровського у щоденнику Т. Г. Шевченка є такий запис від 15 вересня 1857 p.: «Пользуясь сей непродолжительной стоянкой и продолжительным тихим переходом через сей Ураковский перекат, я нарисовал белым и черным карандашом, довольно удачно, портрет Михайла Петровича Комаровского, будущего капитана будущего парохода А. Сапожникова, за то, что он подарил мне свои бархатные теплые сапоги» (див. т. V, стор. 94).

Як портрет Комаровського вперше опубліковано М. І. Мацапурою («Неопубліковані малюнки Т. Г. Шевченка», газ. «Радянське мистецтво» від 17.III 1949 p., № 11).

Попередні місця збереження: власність родини Сапожникових, Г. Я. Куузіка, ГКШ.


ДМШ, інв. № г — 865.










Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )



Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.