[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 10: Живопис, графіка 1857-1861.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
12. Портрет Єлисея Олександровича Панченка (?). Тонований папір, італійський та білий олівець (28,6 × 25,2). [16.IX 1857]. /11/

Один з чотирьох портретів, виконаних Т. Г. Шевченком на пароплаві під час подорожі по Волзі з Астрахані до Нижнього Новгорода 1857 p., які зберігалися у О. О. Сапожникова (див. примітки до № 3, 6 і 11).

Про портрет Є. О. Панченка в щоденнику Шевченка від 17 вересня 1857 р. є такий запис: «Вчера мне ничто не удалось. Поутру начал рисовать портрет Е. А. Панченка, домашнего медика А. Сапожникова. Не успел сделать контуры, как позвали завтракать. После завтрака пошел я в капитанскую светелку с твердым намерением продолжать начатый портрет, как начал открываться из-за горы город Чебоксары... Когда скрылися от нас живописные грязные Чебоксары, я снова принялся за портрет. Но принялся вяло, неохотно. Принялся для того, чтобы его кончить, и кончил, разумеется, скверно» (див. т. V, стор. 95).

Як портрет Панченка вперше опубліковано М. І. Мацапурою («Неопубліковані малюнки Т. Г. Шевченка», газ. «Радянське мистецтво» від 17.III 1949 p., № 11).

Попередні місця збереження: власність родини О. О. Сапожникова, Г. Я. Куузіка, ГКШ.


ДМШ, інв. № г — 817.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.