[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 10: Живопис, графіка 1857-1861.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення








17. Автопортрет. Тонований папір, італійський та білий олівець (31,4 × 24,6). [Нижній Новгород]. [Н. п. 28.XI] 1857.

Справа внизу італійським олівцем авторська дата і монограма: 1857 Ш.

Внизу під портретом чорнилом рукою Шевченка напис: Михайлу Семеновичу Щепкину, напамять 24 декабря 1857 года отъ Тараса Шевченка.

Дарчий напис зроблено на згадку про день приїзду Щепкіна до Шевченка у Нижній Новгород.

З листів Шевченка відомо лише про один його автопортрет з бородою, виконаний в Нижньому Новгороді 1857 р. Він писав про це М. М. Лазаревському в листі від 29 листопада 1: «Нарисував я карандашем для тебе своє поличіє, та нема з ким переслать його, а по почті боюся, зотреться. Думав переслать з Федором, так чорт, враг добрых наших помышлений, бачиш, що зробив» (див. т. VI, стор. 153).

Очевидно, саме цей портрет подарував Шевченко Щепкіну, тому що Лазаревському він надіслав інший, виконаний на початку січня 1858 р. (див. № 18 та примітку до нього).

Попередні місця збереження: власність родини Щепкіна, Цвєтковська галерея, ДТГ, ІТШ, ГКШ, ЦМШ.

1902 р. експонувався на Виставці М. В. Гоголя і В. А. Жуковського (Альбом, М., 1902, табл. 40); 1939 р. — на Республіканській ювілейній шевченківській виставці в Києві (Каталог, № 260).


ДМШ, інв. № г — 825.


1 Авторська дата листа «18.ХІ» помилкова, див. запис у щоденнику від 29 листопада 1857 р.










Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )



Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.