[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 10: Живопис, графіка 1857-1861.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
18. Автопортрет. Тонований папір, італійський та білий олівець (25,5 × 21,2) [Нижній Новгород]. [Н. п. 4.I] 1858.

Справа внизу білим олівцем позначена авторська дата і монограма: 1858 / III.

Аркуш, на якому виконано малюнок, пошкоджений і обрізаний по краях. По нижньому обрізу ледве помітні залишки зробленого чорнилом напису.

З щоденника Шевченка і листування з М. М. Лазаревським у січні 1858 р. відомо, що в цей час Шевченко подарував М. Лазаревському свій автопортрет, надіславши його разом з листом від 4 січня того ж року з Нижнього Новгорода через П. А. Овсянникова (про від’їзд Овсянникова до Петербурга 4 січня 1858 р. див. т. V, стор. 135). Про те, що саме з цим листом був надісланий автопортрет, свідчить відповідь М. Лазаревського від 19 січня, в якій він повідомляє про зустріч з Овсянниковим і пише: «Спасибі тобі, велике спасибі, мій милий, мій золотий /14/ Тарасе, за твій подарок: твоє поличчя...» («Киевская старина», 1901, кн. 2, стор. 293). З цього автопортрета М. Лазаревський зробив 50 фотовідбитків для розповсюдження серед знайомих, з приводу чого Шевченко писав йому 22 лютого 1858 p.: «...Добре єси зробив, що заказав 50 штук пом’янутого образа: нехай покищо земляки дивляться хоч на сей облик бородатого недобитого кобзаря свого...» (див. т. VI, стор. 174).

Ці фотознімки друзі Шевченка поширювали серед знайомих з метою збору коштів для матеріальної допомоги Шевченкові під час його повернення з заслання.

З листування Шевченка також відомо, що окремі фотографії з цього автопортрета були подаровані художником С. Т. Аксакову, Я. Г. Кухаренкові, І. О. Ускову та ін.

У фондах ДМШ зберігається один із зроблених М. Лазаревським фотовідбитків з відтвореною на ньому частиною Шевченкового дарчого напису: ...рому другу моєму Михайлов...

Зіставлення фото з даним автопортретом та залишки на останньому напису підтверджують, що фото зроблено саме з цього портрета, який і був подарований Шевченком М. Лазаревському в січні 1858 р.

Попередні місця збереження: власність М. М. Лазаревського, ЧМТ — № 375, ЧІМ, ГКШ.


ДМШ, інв. № г — 605.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.