[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 10: Живопис, графіка 1857-1861.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
48. Автопортрет. Полотно, олія (44,4 × 35,5). [Пб.]. [1859].

Автопортрет описано за відомостями, поданими колишнім його власником С. Неклюдовим: «Получил я его в подарок от В. У. Быковского, который, в свою очередь, получил этот портрет от И. Дзюбина, удостоверившего его подлинность следующими строками:

«Портрет Шевченко, написаный им самим в 1859 году, подарен мне покойным Тарасом Григорьевичем, в память многолетней искренней между нами приязни. О взаимных наших близких отношениях можно читать в составленных Шевченко Записках, напечатанных в журнале «Основа», 1861-го, если не ошибаюсь, года. И. Дзюбин» 1. Размеры подлинного портрета 10 × 8 вершков. Портрет писан масляными красками и прекрасно сохранился. Копию с этого портрета исполнил художник Жебровский» («Русская старина», 1891, кн. V, стор. 447). Гравюра І. І. Матюшина з цієї копії Жебровського була репродукована в додатку до червневої книги журналу «Русская старина» за 1891 р. (обкладинка).

Сучасне місцезнаходження автопортрета не встановлено.

Репродукується за копією роботи К. Д. Флавицького (ДМШ, № ж — 182), помилково ототожнюваною з автопортретом Т. Г. Шевченка (В. О. Щавинський, Шевченко як маляр, «Україна», К., 1925, кн. 1 — 2, стор. 120; О. Новицький, До портрета Шевченка, опублікованого В. О. Щавинським, там же, стор. 140 — 141).


1 Див. також т. V, стор. 165, 167, 168, 170, 175, 178, 179.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.