[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 10: Живопис, графіка 1857-1861.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
98. Портрет Олександра Івановича Герцена. Начерк. Папір, олівець 9 × 8; (31 × 22). [Нижній Новгород]. [10.XII 1857].

Під портретом чорнилом рукою Шевченка напис: Искендеръ.

Портрет нарисовано на 59 аркуші щоденника над записом від 12 грудня 1857 р. (див. рукопис щоденника, ІЛ, відділ рукописів, ф. 1, № 104).

Рисунок і напис заліплено тонким прозорим папером, обрізаним по овалу.

У щоденнику від 10 грудня 1857 р. Шевченко записав: «Еще привез он 1 для Н. К. Якоби свинцовым карандашом нарисованный портрет нашего изгнанника, апостола Искандера. Портрет должен быть похож, потому что не похож на рисунки в этом роде. Да естли бы и не похож, то я все-таки скопирую для имени этого святого человека» (див. т. V, стор. 128).

Рисунок виконано, очевидно, з копії оригіналу, за яким створена гравюра М. Леммеля, видана в Лейпцігу як додаток до книги Герцена «Письма из Франции и Италии» (Лондон, 1858).

Попередні місця збереження щоденника: власність М. М. Лазаревського, ЧМТ — № 27, ЧІМ, ІТШ.


ІЛ, відділ рукописів, ф. 1, № 104.


1 В. Г. Варенцов.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.