[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 10: Живопис, графіка 1857-1861.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення








126. Табір транспорту в степу. Папір, акварель (13,9 × 22,5). [11.V — 17.VI 1848].

Акварель наклеєно на 88 аркуші альбома малюнків «Башкирія, Киргизія и Средняя Азия», що належить Державному історичному музею в Москві. На обкладинці альбома напис олівцем: Н. П. Беклемишеву. P. M. Чернышевъ. 1850.

До альбома входять акварелі та рисунки Бр. Залеського, О. Чернишова та інших художників. Всі вони підписані, за винятком тих, що наліплені на аркушах 86 — 92. Малюнки, що на аркушах 86 — 92, є копіями відомих творів Т. Г. Шевченка «Іргиз-Кала», «Дустанова могила», «Укріплення Раїм», «Безводні піски» та ін. (див. т. VIII, № 6, 7, 11, 140).

Невідомий лише оригінал твору «Табір транспорту в степу», що на 88 аркуші.

Зважаючи на те, що ця акварель знаходиться в групі непідписаних копій з оригіналів Т. Г. Шевченка, що вона за загальною композицією та окремими деталями (зображення юрт, очерету, різних рослин на першому плані та ін.) повністю збігається з малюнками Шевченка, виконаними під час Аральської експедиції, М. І. Мацапура атрибутує її як копію роботи невідомого художника з не знайденої досі акварелі Т. Шевченка («Невідомі мистецькі твори Т. Г. Шевченка», зб. «Мистецька спадщина Т. Г. Шевченка», К., 1959, стор. 145).

Датується часом сухопутного переходу транспорту Аральської експедиції 1848 р. від Орська до Раїма.


ДІМ, інв. № 63113.










Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )



Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.