[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1961. — Т. 7: Живопис, графіка 1830-1847. — Кн. 1.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
25. Куток Смоленського кладовища в Петербурзі. Олівець, сепія (17,8 × 26,5). [Пб.]. [Літо 1840].

В повісті «Художник» Шевченко пише: «В продолжение лета постоянно занимался в классах и рано по утрам ходил с Иохимом на Смоленское кладбище лопухи и деревья рисовать». Говорячи про етюди на Смоленському кладовищі, Шевченко згадує про картину «Хлопчик-жебрак, що дає хліб собаці», виконану в 1840 p., на підставі чого й датується малюнок (див. т. IV цього видання, стор. 161).

Про зарисовки на Смоленському кладовищі див. також у спогадах Г. М. Честахівського («Киевская старина», К., 1898, февраль, стор. 139 — 141) і Л. М. Жемчужникова («Основа», СПб., 1861, март, стор. 18).

В літературі зустрічається під назвами «Кладовище» (О. Новицький, Тарас Шевченко як маляр, Львів — Москва, 1914, стор. 55, № 206) та «Лопухи на кладовищі» («Каталог малярської творчості Т. Г. Шевченка, експонованої в Галереї», Х., 1934, стор. 18).

В альбомі 1839 — 1843 pp. на звороті третього аркуша — начерки подібних рослин (див. № 159).

За списком Честахівського — № 99 під назвою «Рисунок з натури на Смоленськім кладовищі».

Попередні місця збереження: збірка Д. Л. Мордовця, ЧІМ, ГКШ

На звороті ескізи та начерки (див. № 253).


ДМШ, інв. № г — 705.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.