[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1961. — Т. 7: Живопис, графіка 1830-1847. — Кн. 1.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення








123. Портрет Гаврила Родзянка. Папір, акварель (25,1 × 22,1). [Веселий Поділ]. [24.VII — 19.VIII 1845].

Зліва внизу олівцем підпис автора: Т. Шевченко.

За даними інвентарної картки ГКШ, на паспарту до малюнка, що не збереглося, рукою невідомого був напис тушшю: Рисунокъ Т. Г. Шевченка, написанъ въ Родзянкахъ Хорольск. у. П. губ. изображенъ малолетний сынъ Арк. Родзянки Гавріилъ. Пожертвованъ музею въ 1911 ходу Гавріиломъ Арк. Родзянкомъ.

Портрет датовано за співставленням таких даних: за записом у «Журнале» від 20.VII 1857 р. (див. т. V цього видання, стор. 55 — 56), Т. Г. Шевченко з 20 по 23.VII 1845 р. був на Іллінському ярмарку в Ромнах, де і познайомився з одним із Родзянок. Очевидно, з ним поїхав у с. Веселий Поділ, Хорольського пов., Полтавської губ. (нині Семенівського р-ну, Полтавської обл.).

19.VIII Шевченко був уже в Переяславі у лікаря А. Козачковського (див. «Киевский телеграф», К., 1875, № 25), а 26.X в листі до А. Родзянка Шевченко висловив жаль, що залишив Веселий Поділ.

Про знайомство Шевченка з названою родиною та про перебування його у с. Веселий Поділ свідчить і запис в «Журнале» від 9.VII 1857 р. (див. т. V цього видання, стор. 39).

Попередні місця збереження: власність Г. А. Родзянка; Харківський університет, Історичний музей ім. Г. С. Сковороди у Харкові, ГКШ.


ДМШ, інв. № г — 379.










Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )



Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.