[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1961. — Т. 7: Живопис, графіка 1830-1847. — Кн. 1.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
124. Автопортрет. Папір, олівець (17 × 13,3). [с. Потоки]. [Кінець серпня 1845].

На звороті рисунка, внизу, чорнилом напис: Портретъ Т. Шевченко сделанный имъ самимъ въ зеркало въ до 1845 года въ с. Потокахъ Кіев. губ. и подаренный своей куме Н. В. Тарновской.

Потоки — село Канівського пов., Київської губ. (нині — Потік, Миронівського р-ну, Київської обл.), де Шевченко бував у В. В. Тарновського (див. «Киевская старина», К., 1897, февраль, докум., стор. 31 — 32). Тут 28 серпня він з Н. В. Тарновською хрестив дитину у місцевого диякона (див. «Метрическая книга, данная из Киевской Духовной Консистории Богуславского Духовного правлення в Преображенскую церковь с. Потоки для записи родившихся, браком сочетавшихся и умерших на 1845 год», яка зберігається в Центральному історичному архіві УРСР, № 4061).

В цей же час Шевченко змалював і «Комору в Потоках» (див. № 214).

М. М. Калаушин («Т. Г. Шевченко в портретах и иллюстрациях», стор. 52) невірно датує автопортрет 1843 р.

Попередні місця збереження: власність Н. В. Тарновської, ЧМТ — № 190, ЧІМ, ЦМШ. /49/

1929 p. експоновано на виставці творів Т. Г. Шевченка в Чернігові (Каталог, стор. 19, № 22); 1939 р. — на Республіканській ювілейній шевченківській виставці в Києві (Каталог, № 149).


ДМШ, інв. № г — 848.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.