[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1961. — Т. 7: Живопис, графіка 1830-1847. — Кн. 2.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення

[Сумнівні твори]

339. Нарцис. Ескіз та етюд. Папір, олівець (17,8 × 26,3). [Пб.]. [1840].

Зліва начерк лісу з високим на першому плані деревом, з-за якого виглядає німфа Ехо. Композицію на цей же сюжет див. у цьому ж томі, рис. № 253, зроблений на звороті малюнка 1840 р. «Куток Смоленського кладовища». Малюнок на цей же сюжет у завершеній формі — див. т. IX цього видання.

Справа — начерк рослини, подібної до тих, що на рисунку «Куток Смоленського кладовища» (див. № 25).

Манера штриховки стовбура першопланового дерева, дуже близька до робіт В. І. Штернберга, а також і те, що цей рисунок знайдено після смерті Шевченка у нього на квартирі і зареєстрований Честахівським під № 50 як робота Штернберга, вимагають додаткового дослідження щодо авторства Шевченка.

Датується часом спільного проживання Шевченка і Штернберга у Петербурзі.

На звороті цього рисунка малюнок аквареллю «Мати миє дитину» (див. № 340).

Попередні місця збереження: ЧМТ, ЧІМ, ГКШ.


ДМШ, інв. № г — 772.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.