[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1961. — Т. 7: Живопис, графіка 1830-1847. — Кн. 2.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення

[Сумнівні твори]

341. Дерево. Начерк. Папір, олівець (34,4 × 24,6). [1839 — 1843].

Рисунок виконано на аркуші, який пізніше був розрізаний по горизонталі на дві нерівні частини.

20.X 1933 р. рисунок був переданий з Чернігівського історичного музею у Харківську галерею картин Шевченка як робота «очевидячки Шевченка», а до інвентаря ГКШ, а потім ДМШ внесений як безсумнівно твір Шевченка.

Характер рисунка дерева у верхній та середній частинах нагадує руку Шевченка і саме ті рисунки, які зроблені ним у 1843 р. на Україні. Що ж до заштриховування нижньої частини дерева, то такий прийом зустрічається і у Шевченка, і особливо в рисунках у Штернберга часу перебування в Оренбурзі (1839 — 1840).

На звороті нижньої відрізаної частини аркуша знаходиться начерк чоловічої постаті спиною до глядача з чубуком у руці. Ця постать за всіма ознаками (характер контура, форма, застиглий рух) могла бути виконана тільки В. І. Штернбергом.

Відсутність даних про надходження цього рисунка до Чернігівського музею, часткова спільність рис у зображенні дерева для Шевченка і Штернберга та наявність на звороті рисунка, найбільш подібного до роботи Штернберга, вимагає додаткових досліджень для остаточного встановлення авторства.

Попередні місця збереження: ЧІМ, ГКШ.


ДМШ, інв. № г — 684.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.