[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 8: Живопис, графіка 1847-1850.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
36. Укріплення Кос-Арал взимку. Папір, сепія, білило (15,9 × 30,7). [КосАрал]. [Н. p. 20.XI 1848 — 2.IV 1849].

Під малюнком, наклеєним на альбомному аркуші чорнилом (можливо, рукою О. М. Бутакової) напис: УкрЂпленіе Косъ-Аралъ, гдЂ зимовали А. И. Бутаковъ u Т. Г. Шевченко, въ 1848 г. (работы Шевченко).

На звороті альбомного аркуша по лівому краю олівцем рукою С. Глазенапа напис і підпис: Изъ альбома А. И. Бутакова. С. Глазенапъ.

Зліва, на передньому плані малюнка, — будівля, в якій зимував О. І. Бутаков на Кос-Аралі.

Про зимівлю в цьому укріпленні Бутаков писав в листі до рідних від 3 жовтня 1848 p.: «Зиму я проживу здесь, на острове Кос-Арал (в устье Сыр-Дарьи), в весьма небольшом дворце, сооруженном среди маленькой крепостцы с 4 орудиями, что достаточно для удержання в решпекте всей Хивинской армии» (Л. С. Берг, Очерки по истории русских географических открытий, М. — Л., 1949, стор. 206).

На цей же сюжет див. № 35. Внутрішній вигляд цього ж будинку див. № 41.

З цього малюнка є офорт роботи О. М. Бутакової (див. Д. А. Ровинский, Подробный словарь русских граверов XVI — XIX вв., СПб., 1895, стор. 90). Офорт зберігається в ДМШ, інв. № г — 1108. /23/

Попередні місця збереження: власність Бутакових, Глазенапів, С. П. Яремича, КММ, ВІМШ.

На звороті начерк цього ж укріплення (див. № 176).


ДМШ, інв. № г — 759.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.