[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1964. — Т. 9: Живопис, графіка 1851-1857.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
6. Місячна ніч серед гір. Папір, акварель (13,8 × 31,8). [Н. p. 1.VI 1851 — VII 1857].

За сюжетом малюнок пов’язаний з експедицією в Кара-Тау (подібне зображення експедиційних наметів на першому плані, а також корови див. № 87).

За колоритом та характером виконання має багато спільного з іншими акварелями часу експедиції (див. № 2, 8, 10, 11, 17).

Гірський характер місцевості вказує на те, що на малюнку зображено не близькі до Новопетровського укріплення аули, як помилково зазначає в своїх спогадах Н. І. Ускова («Киевская старина», 1889, кн. II, стор. 304 — 305), а експедиційні намети в горах Кара-Тау.

Акварель могла бути виконана як під час експедиції, так і пізніше за ескізом 1851 р. Перша дата визначається часом прибуття в долину Апазир, коли експедиція наблизилась до гірської місцевості; інші мотиви датування див. у прим. до № 1 — 17.

В 1857 р. Шевченко подарував цей малюнок Усковим (див. прим. до № 33).

В літературі відомий під назвою «Ніч у киргизькому степу з будинками» (Ів. Брик, Пам’ятки по Т. Шевченкові в родині Ускових, Львів, 1925, стор. 6).

Попередні місця збереження: власність Ускових, Н. І. Смоляк, ІТШ, ГКШ.


ДМШ, інв. № г — 270. /9/


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.