[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1964. — Т. 9: Живопис, графіка 1851-1857.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
10. Далісмен-Мула-Аульє. Папір, акварель (17,5 × 22,2). [VII — 8.VIII 1851].

Зліва знизу олівцем рукою Шевченка напис: 22. Далисменъ-Мула аулье.

(Напис зроблено під час експедиції, цифра «22» визначає порядковий номер малюнка). /11/

Далісмен-Мула-Аульє (що означає «могила святого Далісмена») знаходиться в центральній частині Північного Ак-Тау.

Про подібні могили Шевченко згадує в щоденнику: «Туркменцы и киргизи святым своим (аулье) не ставят, подобно батырям, великолепных абу (гробниц), на труп святого наваливают безобразную кучу камней, набросают верблюжьих, лошадиных и бараньих костей. Остатки жертвоприношений. Ставят високий деревянньга шест, иногда увенчанный копьем, увивают этот шест разноцветными тряпками, и на том оканчиваются замогильные почести святому» (див. т. V, стор. 49).

Бр. Залеський в пояснювальному тексті до офорта з цього малюнка дає такий же опис могили, як і Шевченко, зазначаючи, що могила знаходиться поблизу гори Чиркала-Тау (див. альбом «La vie des steppes Kirghizes», Paris, 1865, стор. 59).

Датується за орієнтовно визначеним часом перебування експедиції в районі Північного Ак-Тау (див. прим. до № 1 — 17).

Ескіз до цього малюнка див. № 88.

Попередні місця збереження: власність В. М. Лазаревського, збірки А. О. Козачковського, В. П. Каховського, С. Д. Бразоль, ЧМТ — № 265, ЧІМ, ГКШ.

1929 р. експонувався на виставці творів Т. Шевченка в Чернігові (Каталог, стор. 20, № 53).


ДМШ, інв. № г — 502.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.