[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1964. — Т. 9: Живопис, графіка 1851-1857.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
13. Гора Кулаат. Папір, акварель (12,8 × 31,9). [VII 1851 — VII 1857].

На звороті закреслений напис: Степ у Середній Азії.

Гора Кулаат (що означає «буланий кінь») знаходиться між хребтами Північного Ак-Тау і Західного Кара-Тау.

Зображену місцевість визначено відповідно до однойменного олівцевого ескіза (№ 95); що має авторську назву та порядковий номер часу Кара-тауської експедиції. За колоритом та характером виконання спільний з акварелями № 2, 8, 10, 11, 17.

Акварель могла бути виконана безпосередньо в експедиції, в час перебування в районі центральної частини Північного Ак-Тау (див. прим. до № 1 — 17), а також в наступні роки за ескізом 1851 р.

Малюнок був подарований родині Ускових (див. прим. до № 33). /13/

Н. І. Ускова в своїх спогадах помилково зазначає, що на малюнку зображені близькі до Новопетровського укріплення аули (див. також № 6 і прим. до нього).

В літературі зустрічається під назвами: «Степ у Середній Азії» («Республіканська ювілейна шевченківська виставка. Каталог — путівник», стор. 44, № 225), «В околицях Новопетровського укріплення» (Г. Д. Владимирский, А. Н. Савинов, Т. Г. Шевченко — художник, Л. — М., 1939, табл. XX).

Попередні місця збереження: власність Ускових, Н. І. Смоляк, ІТШ, ГКШ, КДМУМ, ЦМШ.

1939 р. експонувався на ЮШ (Каталог, № 225).


ДМШ, інв. № г — 878.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.