[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1964. — Т. 9: Живопис, графіка 1851-1857.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
36. Портрет Іраклія Олександровича Ускова. Тонований папір, італійський олівець, білило (32,4 × 21,3). [Новопетровське укріплення]. [Літо 1853 — VII 1857].

Справа внизу на тлі портрета рукою Шевченка білилом позначено: 1852. Z.

І. О. Усков (1811 — 1882) — комендант Новопетровського укріплення з 1853 до 1865 р.

Підтвердженням того, що на портреті зображено саме І. О. Ускова, є свідчення його дочки Н. І. Смоляк, від якої придбано цей портрет та фотопортрети Ускова пізнішого часу.

В неопублікованих матеріалах до видання малярської спадщини Шевченка О. П. Новицький, посилаючись на І. Я. Айзенштока, висловлює думку, що авторська дата (яка не відповідає часу перебування Ускова в Новопетровському укріпленні) та знак «Z» поставлені автором навмисне, щоб відхилити від себе підозру в порушенні царської заборони малювати. Знак «Z» зроблено і на малюнку Шевченка «Мангишлацький сад» (див. № 40).

А. О. Ускова в спогадах зазначає, що Шевченко спочатку поставився до І. О. Ускова з недовір’ям і лише після її прибуття до Новопетровська зблизився з усією сім’єю (див. ІЛ, ф. 77/124). /25/

Початкову дату позначено часом приїзду А. О. Ускової, кінцеву — часом виїзду Шевченка з Новопетровського укріплення.

Попередні місця збереження: власність І. О. Ускова, Н. І. Смоляк, ІТШ, ГКШ.


ДМШ, інв. № г — 272.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.