[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1964. — Т. 9: Живопис, графіка 1851-1857.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення








37. Автопортрет. Папір, сепія. [Новопетровське укріплення]. [1853 — 22.IV 1857].

Автопортрет був відомий за репродукцією в журналі «Известия Общества любителей изучения Кубанской области» (1913, вип. IV, між стор. 48 — 49), де вказано, що цей малюнок мав розмір поштового паперу. Низька якість заретушованої репродукції не дозволила визначити дату автопортрета шляхом порівняння його з іншими однойменними творами Шевченка, виконаними в час заслання. Певна схожість цього автопортрета з зображенням Шевченка в сепії «Байгуші», виконаної в 1853 р. (див. малюнок № 32), та той факт, що Шевченко надіслав цей автопортрет у подарунок Я. Г. Кухаренкові 22 квітня 1857 р. (див. т. VI, стор. 130), були підставою до встановлення широкої дати виконання малюнка: 1853 — 22.IV 1857.

В час друкування цього тома, коли репродукції Шевченкових творів за 1851 — 1853 роки були вже виконані, в фондах Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР, серед документів, що належали Олені Пчілці, знайдено тоновану фотографію з оригіналу цього ж автопортрета (ІЛ, ф. 1, № 872). Висока якість фотографії, на якій добре передано і саме зображення, і техніку його виконання, дозволила порівняти автопортрет з іншими однойменними творами Т. Г. Шевченка років заслання, внаслідок чого дату його виконання уточнено: 1851 — 1853 роки, а разом встановлено його безсумнівну близькість до автопортретів, виконаних Шевченком ще в Оренбурзі (див. Б. Бутник-Сіверський, В творчій лабораторії художника, «Україна», К., 1963, № 12, стор. 10 — 11). З технічних причин репродукцію автопортрета з раніше визначеною датою його виконання залишено на старому місці.

В літературі автопортрет згадується з помилковою датою — 1840-і роки (Л. М. Мельников, В. Г. Кухаренко и Т. Г. Шевченко в их взаимоотношениях, Екатеринодар, 1914; репродукція між стор. 24 — 25).

Попередні місця збереження: власність Я. Г. Кухаренка, О. Я. Кухаренка.

Сучасне місцезнаходження малюнка невідоме.

Репродукується за фотографією ІЛ.










Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )



Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.