[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1964. — Т. 9: Живопис, графіка 1851-1857.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
39. Сад біля Новопетровського укріплення. Тонований папір, акварель (17,1 × 29). [Новопетровське укріплення]. [Літо 1854].

Справа внизу монограма автора і дата: ІІІ 1854.

В центрі — будинок, в якому Ускови жили влітку, вдалині — альтанка, ліворуч та за будинком — казахські юрти, в одній з яких працював Шевченко.

Цей малюнок Шевченко подарував Усковим (див. прим. до № 33). Н. І. Ускова помилково зазначає, що на ньому зображено «комендантский сад... в год отъезда поэта», — цьому суперечить авторська дата та рослинність, значно менша, ніж на рисунках № 159, 165.

В літературі зустрічається під назвами: «Дім коменданта кріпості» (Ів. Брик, Пам’ятки по Т. Шевченкові в родині Ускових, Львів, 1925, стор. 6), «Дім коменданта» («Каталог малярської творчості Т. Г. Шевченка, експонованої в Галереї», X., 1934, стор. 29), «В Новопетровском укреплении» (Г. Д. Владимирский, А. Н. Савинов, Т. Г. Шевченко — художник, Л. — М., 1939, табл. XXII), «Летний дом коменданта Новопетровского укрепления» (М. М. Калаушин, Т. Г. Шевченко в портретах и иллюстрациях, Л., 1940, стор. 134).

На цю ж тему див. № 33 та № 153, 159.

Попередні місця збереження: власність Ускових, Н. І. Смоляк, ІТШ, ГКШ.


ДМШ, інв. № г — 269.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.