[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1964. — Т. 9: Живопис, графіка 1851-1857.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
38. Новопетровське укріплення з моря. Папір, акварель (12,3 × 30,5). [Новопетровське укріплення]. [1853 — VII 1857].

На звороті олівцем напис з помилковою назвою: Беріг Аральського моря.

Малюнок був подарований Шевченком Усковим (див. прим. до № 33), у зв’язку з чим початкова дата його виконання визначається часом приїзду Ускової до Новопетровського укріплення. /26/

В літературі зустрічається під назвами: «Вид Новопетровського форту з моря» («Малюнки Шевченка», «Україна», 1914, кн. II, стор. 137, хроніка), «Вид форту з моря» (Ів. Брик, Пам’ятки по Т. Шевченкові в родині Ускових, Львів, 1925, стор. 6); «В окрестностях Новопетровского укрепления» (Г. Д. Владимирский, А. Н. Савинов, Т. Г. Шевченко — художник, Л. — М., 1939, табл. XIX).

Попередні місця збереження: власність Ускових, Н. І. Смоляк, ІТШ, ГКШ, КДМУМ, ЦМШ.

1939 р. експонувався на ЮШ (Каталог, № 229).


ДМШ, інв. № г877.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.