[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1964. — Т. 9: Живопис, графіка 1851-1857.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
105. Туркменські аби 1. Тонований папір, олівець (17,8 × 29,2). [VIII — н. п. 6.IX 1851].

Справа внизу олівцем рукою Шевченка: 44.

Справа вгорі чорнилом позначено: № 11764.

Наявність авторського порядкового номера 44 дає підставу вважати, що цей рисунок був виконаний у кінці серпня або в перших числах вересня 1851 p., коли експедиція повернулася до Ханга-Баба. Тут, за свідченням Бр. Залеського, було «велике киргизьке кладовище» (див. Іван Франк о, Листи Шевченка до Бр. Залеського, «Листочки до вінка на могилу Шевченка», Львів, 1890, стор. 37 — 38).

Зображення подібних гробниць в тій же місцевості див. № 7 та № 76, 79, а також в офорті Бр. Залеського «Кладовище Агаспеяр» (альбом «La vie des steppes Kirghizes», Paris, 1865, між стор. 54 — 55).

Попередні місця збереження: ЧМТ — № 299, ЧІМ, ГКШ.


ДМШ, інв. № г — 536.


1 Аби — гробниці.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.