Попередня     Головна     Наступна





ТИМКІВСЬКИЙ Ілля Федорович [15(26).VII 1773, м. Переяслав, тепер Переяслав-Хмельницький Київ. обл. — 15(27).II 1853, с. Туранівка, тепер Ямпільського р-ну Сум. обл.] — укр. мовознавець, педагог, етнограф, осв. діяч. Навч. 1785-89 у Київ, академії, 1789-95 — у Моск. ун-ті. Протягом 1796 — 1802 працював у м-ві юстиції (Петербург). Брав участь у заснуванні Харків. ун-ту, де в 1803 — 11 викладав цивільне й кримінальне право, заг. словесність, одночасно був куратором Харків. учб. округу; у 1827 — 38 — директор Новгород-Сіверської гімназії. Займався етимологізацією давніх назв. У праці «Досвідний спосіб до філософічного пізнання російської мови» (1811) Т. одним із перших учених порушив питання про старожитність мови слов’ян та її зв’язки з ін. давніми мовами, про періодизацію історії «славеноросійської» мови, вказав на різницю між церковнослов’ян. та рос. мовами, здійснив порівняння деяких «славеноросійських» слів із лексемами грец., лат., нім. та ін. мов для доказу їх спорідненості, здійснив спробу класифікації лексики залежно від походження. Варті уваги також його спроби словотв. аналізу слова. Як історика мови його вважають попередником Ф. Буслаєва, І. Срезневського та ін.


Літ.: Шугуров Н. В. Илья Федорович Тимковский, педагог прошлого времени. «Киев. старина», 1891, № 8 — 10; Максимович М. А. Воспоминание о Тимковских. «Киев. старина», 1898, № 11; Булич С. К. Очерк истории языкознания в России, т. 1. СПб., 1904; Булахов М. Г. Тимковский Илья Федорович. В кн.: Булахов М. Г. Восточнославян. языковеды. Биобиблиогр. словарь, т. 1. Минск, 1976.


В. В. Німчук.







Попередня     Головна     Наступна


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )



Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.