[Філософська думка в Україні: Біобібліографічний словник. — К., 2002. — С. 94.]

Попередня     Головна     Наступна





КИСІЛЬ Адам Григорович (1600 — 03.05.1653) — політик і мислитель, відомий діяч на теренах королівської Польщі XVII ст. Народився у с. Низкиничі на Волині. Освіту здобув у Замойській академії (домашнім учителем К. був К. Сакович). Займався дипломатичною діяльністю, обіймав посади чернігівського підкоморія (1633 — 39) та каштеляна (1639 — 45), київ. каштеляна (1645 — 48), брацлавського (1648) і київського (1649 — 51) воєводи. Похований у Низкиничах.

У своїх численних промовах у польському Сеймі К. сформулював політико-правову концепцію регіональної українсько-руської шляхетської політ. нації руських сарматів, що, уклавши угоду з польськими сарматами, несуть відповідальність за свою спільноту, очолюють її, забезпечують політико-культурну єдність, релігійні й мовні права, захищають її інтереси і вважають себе рівноправним партнером польської шляхетської нації. Ідучи далі С. Оріховського-Роксолана з його ідеєю самобутнього руського культурноіст. суспільства, К. розвинув політ. та іст. свідомість України-Русі, сприяв перетворенню укр. народу (gens) на укр. націю (natio), тим самим зробивши свій важливий внесок у розбудову нового державницького політ. мислення.



Про нього див.: Frank E. Sysyn. Between Poland and the Ukraine. The Dilemma of Adam Kysil, 1600 — 1653. — Cambridge, 1985; Яковенко H. M. Укр. шляхта з кінця XIV до сер. XVII ст. (Волинь і Центральна Україна). — К., 1993.



Я. Стратій
















Попередня     Головна     Наступна


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )



Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.