[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 10: Живопис, графіка 1857-1861.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення








29. Свята родина. Папір, офорт, акватинта 22 × 16,5; 26,9 × 18,8; (42,5 × 32). [Пб.]. [V — 12.VII] 1858. /20/

Під зображенням зліва офортним штрихом запис: съ эскиза Мурильо гравир: Т. Шевченко 1858; посередині кирилицею: СВЯТАЯ СЕМЬЯ .

Офорт виконаний за олійною картиною Мурільйо «Свята родина», що зберігається в Ермітажі (дерево, 24 × 18 см, інв. № 337).

В щоденнику 3 травня 1858 р. Шевченко записав: «В Эрмитаже встретился и познакомился с знаменитым гравером Иорданом. Он слышал о моем намерении заняться акватинтой и предложил мне свои услуги в этом новом для меня деле. Обрадованный его милым, искренним предложением, я обошел два раза все залы с целью выбрать картину для первой пробы избранного мною искусства. После внимательного обозрения остановился я на эскизе Мурильо «С вятое семейство» (див. т. V, стор. 176). Як цей запис, так і запис в щоденнику від 10 травня 1858 р. та дарчий напис Шевченка на одному з естампів: Афанасьї АлексЂевни Лазаревской в знак глубокого уважения Т. Шевченко. 12 іюля 1858 года (ІЛ, ф. I, № 718) є підставою для уточнення дати виконання офорта.

Крім даного відтиска в ІЛ є ще примірник цього офорта (інв. № 37), на якому чорнилом рукою Шевченка зроблено напис: 16 іюля 1858 року. Ф. И. Черненку на память Т. Шевченко u Честаховский тут були. На звороті цього примірника автограф поезії «Сон» («На панщині пшеницю жала»).

В ДМШ є також пробний відтиск дзеркально-оберненого зображення першого варіанта, на звороті якого рукою М. Я. Макарова чорнилом зроблено напис: Гравюра работы Т. Г. Шевченка, подаренная мнЂ В. М. Лазаревскимъ на память послЂ смерти Шевченка. 16 марта 1887 Николай Яковлевичъ Макаровъ (ДМШ, інв. № г — 663).

Попередні місця збереження описаного тут примірника: РМ, ГКШ.

1911 р. один із примірників офорта експонувався на шевченківській виставці в Москві (Каталог, № 10), на виставці художніх творів Шевченка в Києві (Каталог, № 84), 1929 р. — на виставці творів Т. Шевченка в Чернігові (Каталог, стор. 17, № 7).


ДМШ, інв. № г — 309.










Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )



Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.