[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 8: Живопис, графіка 1847-1850.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
7. Укріплення Іргиз-Кала. Папір, акварель (20 × 29,5). [28 — 30.V 1848 — 15.I 1850].

Крайні дати виконання рисунка встановлено часом перебування експедиції в укріпленні Іргиз-Кала та закінченням звіту О. І. Бутакова по експедиції — /8/ 15.I 1850 p., як про це свідчить рапорт О. І. Бутакова командиру Оренбурзького лінійного батальйону № 2 (ІЛ, ф. 1, № 406, арк. 77).

Про це укріплення Т. Шевченко розповідає в повісті «Близнецы»: «Никогда не забуду того грустного впечатления, какое произвел на меня вид этого укрепления... Представьте себе на сером фоне кучку серых мазанок с камышовыми кровлями, обнесенную земляным валом... оно издали больше похоже на загоны или кошары, чем на жилище людей» (див. т. IV, стор. 91).

Копія з цієї акварелі (можливо, рукою О. М. Бутакової) знаходиться в альбомі Обручових (ДМШ, інв. № г — 789).

Рисунок олівцем цього ж укріплення див. № 145.

Попередні місця збереження: власність Обручових, РМ, ГКШ, ЦМШ.

1939 p. — експонувався на ЮШ (Каталог, стор. 45, № 230).


ДМШ, інв. № г — 891.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.